Zatáhni
Léto na grilu

Rady a tipy

Jak vybrat ten správný gril

Jak vybrat ten správný gril

Aprílové počasí je za námi a znatelně se oteplilo. Mnozí z nás tak využili těchto krásných dní a rozhodli se grilovat. Pokud patříte k milovníkům grilování a zároveň se chystáte vybrat a zakoupit nový gril, budou se vám následující informace dozajista hodit.

Typ a výkon

V dnešní době jsou nejrozšířenější 4 druhy grilů, které jsou dané podle zdroje, respektive využívané energie.

1.Grily na dřevěné uhlí – Po dlouhá léta nejrozšířenější typ grilů a dodnes pro mnoho uživatelů neodmyslitelný zdroj pro tepelnou úpravu masa atd.. Mnoho lidí tvrdí, že uhelný gril, který jako zdroj využívá nejčastěji uhelných briket, dává masu jedinečnou chuť a úprava pokrmů je zde nesrovnatelně chuťově kvalitnější.

2.Grily plynové – Nejoblíbenější grily v Kanadě, USA, Austrálii, ale také západní Evropě, zejména pro svou regulovatelnost a rychlost úpravy pokrmů. Díky své všestrannosti, možnosti postraních hořáků, chladících boxů  a odkládacího prostoru se stávají kompletním kuchařským zázemím. Velké množství příslušenství zajistí, že i na plynovém grilu, můžete dělat masou s vůní uhelných briket, či dřeva.

3.Elektrické grily – jedna z nejdostupnějších variant, která však trpí svým omezení přípojky elektrického proudu a horší regulovatelností. Díky tomuto omezení a malé grilovací ploše se tak stává spíše „balkonovou“ variantou grilování.

4.Infračervené grily – relativní novinka ve světě grilování s nejvyššími výkony a skvělou možností regulace, ať už grilujete maso, restujete zeleninu, nebo snad ohříváte přílohy v hrnci s vodou. Častěji než samostatně jsou k vidění jako boční a popřípadě zadní hořák u plynových grilů, kdy díky vysokému výkonu v kombinaci s uzavřeným prostor plynového grilu bude vaše maso připraveno v té nejvyšší kvalitě.

Gril, který odpovídá vašemu stylu

Mnoho  lidí příliš nezajímá, jak bude jejich gril vypadat a jejich výběr se řídí jinými smysli, avšak mi jsme přesvědčeni, že právě tento vjem je velmi důležitý. 80% lidí staví své domy a vybavují je podle svého stylu tak, aby se v každé místnosti cítili dobře a dopřála jim ojedinělý pocit. Stejné je to s vaší zahradou. Snažíte se uplatnit svou tvůrčí schopnost a „postavit“ vaši zahradu tak, aby jste se zde cítili skvěle a aby jste se na cestě z práce domů těšili na relaxaci u grilu právě na vaší zahradě.

Proto i gril by měl odpovídat vašemu stylu a vypadat tak, aby zapadl do vašich představ o ideální zahradě a aby nadchnul nejen vás, ale i vaše hosty.

Gril, který uspokojí vaše potřeby

Většina lidí hledá gril podle specifických vlastností, které jsou dány různými potřebami. Ať už se jedná o velikost varné plochy, skladovací možnosti, přídavné hořáky, police, kolečka, nebo jejich uskladnění, či přenositelnost. Vybírejte gril vždy tak, aby vyhovoval vašim potřebám.

Rozpočet

Nejzásadnější věc při výběru auta, pračky, ledničky, zahradního nábytku a samozřejmě i grilu! Mnohdy si říkáme, jestli tato otázka, nemá být položena jako první, ale pokud se nad tím skutečně zamyslíte, tak odpověď naleznete sami. 

Můžeme jen doporučit, aby jste si nikdy nevybírali gril, který už svou cenou napovídá, že použité materiály nejsou kvalitní a jsou tak předem určeny ke „grilování“ na jednu sezónu. 

Grilování je jako jízda na závodním okruhu, můžete být sebelepší řidič, ale pokud neřídíte dobré auto s velkým výkonem atd., tak se z vás nikdy vítěz nestane a vy budete stále v závěsu za ostatními.

Záruka a servis

Pokud investujete do svého grilu, tak by investovaná částka měla také odpovídat danému servisu a záručním podmínkám. Proto doporučujeme gril vybírat ve specializovaných prodejnách, kde získáte nejen informace, které mohou zásadné ovlivnit váš výběr, ale také zákaznický servis, který vám internetový obchod ani pultový prodej v hypermarketech nedají. 

Standardem je dvou  letá záruka, ale pro špičkové výrobce není také výjimkou záruka na 10, případně 25 let. Je proto dobré se také informovat, který výrobce jakou záruku poskytuje. Zmíněná záruka 25 let je samozřejmě pouze na vybrané části, zejména na nerezavějící ocel, konstrukce atd., ale ruku na srdce, komu z nás vydrží gril tak dlouho. 