Zatáhni
Léto na grilu

Rady a tipy

Nejčastější chyby

Jak se říká "chybama se člověk učí" a tak nám dovolte vás poučit těmi nejčastějšími...

1.ŠPATNÝ VÝBĚR GRILU
 
Zásadní je typ, velikost, potřebný výkon a případná manipulovatelnost. Vždy uvažujte výhledově na čem chcete grilovat, pro kolik lidí budete grilovat  a kde budete gril používat.
 
 
2.VÝBĚR MASA – LIBOVÉ NECHUTNÁ JAK PROROSTLÉ
 
Kupujte jen kvalitní maso a ideálně se vyhněte supermarketům. Maso s označením produkt, nebo polotovar hoďte zpět do pultu a pokud se vám jej pokusí prodat řezník, tak se s ním rovnou rozlučte. Takové maso totiž obsahuje přidanou vodu, je tak sice levnější, ale o kvalitě a chuti se nedá mluvit. Najít dobrého řezníka je jako hledat sirku v hromadě dříví. I když se to může zdát nereálné, tak i u nás máme pořád dost takových, kteří dělají svou práci poctivě. Jen je třeba hledat. 
Snažte se vybírat maso s tzv. mramorováním. Vždycky je lepší maso lehce prorostlé, než libové. Tuk dělá základ chuti a maso je pak šťavnaté.
 
 
3.SKLADOVÁNÍ DŘEVA A UHLÍ NA GRILOVÁNÍ
 
Každé dřevo aby správně hořelo, musí mít svou přirozenou vlhkost. Obecně je třeba si říct, jak dřevo použijeme a podle toho stanovit procento vlhkosti. Na pečení je ideální dřevo suché mezi 13 -15% vlhkosti, pro uzení a grilování může být vlhkost vyšší.
 
 
4.VIDLIČKA MÍSTO KLEŠTÍ
 
Vidlička patří na stůl a ne ke grilu! Pokud obracíte maso pomocí vidličky, tak neustálým bodáním maso ztrácí svou šťávu a vám pak zůstane jen suchá placka.
 
 
5.MARINOVÁNÍ MASA – KOŘENÍ, OLEJE ATD.
 
Marináda je individuální záležitost daná receptem, ale pozor na komerčně vyráběné grilovací směsi, jsou plné cukru a tak se připalují a vy pak ani nepoznáte, jaké maso jste grilovali. Obecně platí, že pokud grilujete vepřové, máte cítit vepřové a chutě by měli být čisté s vlastní identitou produktu. Snažte se vyvarovat olejovým marinádám. Maso se zbytečně připéká a ztrácí na své chuti. Zásadní je maso v marinádě solit jen lehce a ideálně vůbec. Solíme až na talíři, jinak masa zbavíte jeho šťávy a bude tužší.
 
Tolik základních 5 bodů, sledujte naše stránky a registrujte se, už brzy vám řekneme, jaké jsou další chyby a co by jste nikdy neměli dělat, pokud chcete, aby vaše párty byla perfektní.